Bezpieczne stosowanie tlenku cynku: rozmowa z magister kosmetologii, Emilią Jadczyk

Tlenek cynku to główny składnik produktów marki CynkoKrem®. W towarzystwie pantenolu, lanoliny, wosku pszczelego, oliwy z oliwek i oleju ze słodkich migdałów tworzy krem, którego skuteczność potwierdzają liczne badania i certyfikaty. Mimo to wciąż pojawiają się głosy o wysuszającym działaniu tlenku cynku na skórę. Aby odczarować tę opinię, o roli tlenku cynku w pielęgnacji, a także o bezpieczeństwie stosowania tego składnika, rozmawiamy z panią Emilią Jadczyk, magister kosmetologii.

Pani Emilio, co to właściwie jest tlenek cynku i jakie ma właściwości?

Cynk jest pierwiastkiem, naturalną substancją występującą w skorupie ziemskiej w postaci minerałów. Jest zanany ze swoich właściwości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych już od starożytności. Jednak we współczesnych czasach, posiadamy naprawdę wysoki poziom wiedzy na temat tego pierwiastka oraz stosujemy metody, które pozwalają nam, na w pełni bezpieczne i skuteczne wykorzystanie w kosmetyce. Cynk jest również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Bowiem wpływa na prawidłową produkcję hormonów, uczestniczy w syntezie enzymów, jest potrzebny w syntezie kwasów nukleinowych i białek. Cynk bierze udział w procesie powstawania prostaglandyn, które warunkują między innymi wydzielanie sebum. Ponadto, posiada silne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz ściągające. Jest silnym przeciwutleniaczem, co za tym idzie, działa przeciwstarzeniowo. Cynk zanany jest również ze swojego działania łagodzącego.

 

W jaki sposób działa na naszą skórę?

Tlenek cynku stosowany miejscowo, np. w postaci kremu, przede wszystkim tworzy na skórze warstwę ochronną, zabezpieczając ją przed niekorzystnymi czynnikami drażniącymi oraz rozwojem bakterii. Zmniejsza ilość produkowanego sebum, wykazuje działanie matujące i przeciwtrądzikowe. Aktywnie wspiera procesy regeneracyjne naskórka. Ponadto posiada właściwości przeciwutleniające, przeciwpigmentacyjne oraz przeciwstarzeniowe.

 

Jaka jest rola tlenku cynku w pielęgnacji skóry?

Preparaty na bazie tlenku cynku działają seboregulująco, pomagają zwęzić rozszerzone pory skóry i wykazują dużą skuteczność, w łagodzeniu wykwitów zapalnych, powstałych w przebiegu trądziku. Cynk doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt, bowiem wspomaga szybszą regenerację skóry i działa antybakteryjnie. Jest delikatny i bezpieczny. Śmiało można stosować go na skórę podrażnioną oraz dotkniętą zmianami dermatologicznymi np. przy AZS. Znajduje również zastosowanie w kosmetykach dla cer dojrzałych, ponieważ zwiększa elastyczność skóry, a co za tym idzie działa przeciwstarzeniwo. Posiada właściwości antyoksydacyjne, ograniczając tworzenie się wolnych rodników. Nie należy zapominać, że tlenek cynku to naturalny filtr mineralny. Odbija promieniowanie słoneczne jak ekran, chroniąc skórę przed negatywnym wpływem promieniowaniu słonecznego, a także minimalizuje ryzyko pojawienia się przebarwień i podrażnienia.

 

Krąży opinia, że tlenek cynku wysusza skórę – czy rzeczywiście tak jest?

Cynk jest niezbędnym elementem zdrowej skóry. Jest przebadany, dobrze tolerowany i bezpieczny. Dzięki temu, że jest naturalnym pierwiastkiem, stanowi alternatywę dla wielu składników syntetycznych w kosmetykach. Tlenek cynku bardzo dobrze absorbuje wilgoć i reguluje wydzielanie sebum. Działa też ściągająco. Co za tym idzie korzystnie wpływa na cerę łojotokową lub objętą zmianami zapalnymi. W kosmetykach, rzadko jest stosowany solo. Najczęściej kremy bądź preparaty z cynkiem, wzbogacone są o substancje nawilżające, oleje lub emolienty. Dokładnie tak jest, również w przypadku CynkoKremu®. Zatem na to pytanie można odpowiedzieć dwojako. Jeśli stosowalibyśmy tlenek cynku solo na skórę, zapewne uległa by przesuszeniu. Jednak preparaty kosmetyczne i lecznicze, w składach zawierają dodatkowe substancje zarówno wspomagające działanie cynku jak i ogólnie korzystnie wpływające na skórę. Zatem praktycznie nie ma możliwości przesuszenia skóry.

 

Jakie powinno być stężenie tlenku cynku w produkcie, aby był on skuteczny, a jednocześnie bezpieczny dla naszej skóry?

Tlenek Cynku jest bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych. Mówi o tym rozporządzenie 1223/2009 dot. produktów kosmetycznych. Maksymalne dopuszczalne stężenie tlenku cynku w produktach wynosi 25%. Składnik ten, pozbawiony jest działania fototoksycznego. Cynk stosowany jest zarówno w kosmetyce, przemyśle farmaceutycznym jak i jako składnik żywności. Jest substancją ogólnie uznawaną za bezpieczną.

 

Na jakie problemy skórne, oprócz odparzeń pieluszkowych, poleciłaby Pani CynkoKrem®?

Na pewno dla cer tłustych, trądzikowych z widocznymi rozszerzonymi porami oraz zmianami zapalnymi. Dla skór objętych przebarwieniami, skór podrażnionych, wymagających ukojenia i regeneracji. A także dla osób borykających się z chorobami dermatologicznymi w tym skóry atopowej oraz w pielęgnacji osób starszych.

 

Czy są jakieś zalecenia, kiedy nie stosować tlenku cynku?

Tlenek cynku cechuje bardzo niska alergiczność.  Jednak jeśli zdarzy się nadwrażliwość, to jest to jedno z przeciwwskazań. Nie należy stosować na sączące rany i świeże strupy.

Jak ocenia Pani skład CynkoKremu®?

To bardzo przyjemne połączenie, szczególnie jeśli chodzi o pielęgnację niemowląt. Kombinacja składników, która wychodzi naprzeciw szczególnym potrzebom wymagających skór dzieci. Tlenek cynku w teamie z pantenolem, lanoliną, olejem ze słodkich migdałów, oliwą z oliwek  i woskiem pszczelim, stosowany profilaktycznie, działa osłaniająco, zapewnia ochronę przed odparzeniami. Ponadto neutralizuje patogeny, wyprowadza stany zapalne, wspiera regenerację skóry i przynosi ulgę podrażnionej  czy uszkodzonej skórze.

Pantenol przyspiesza gojenie naskórka, wspomaga nawilżenie i niweluje uczucie pieczenia. Lanolina, uzupełnia barierę lipidową naskórka, zmiękcza i pielęgnuje nawet najbardziej wrażliwe skóry. Olej ze słodkich migdałów, jest naturalnym emolientem. Bogaty w witaminy, sole mineralne oraz drogocenne dla skóry nienasycone kwasy tłuszczowe. Oliwa z oliwek, natomiast wspaniale natłuszcza, chroni i nadaje elastyczność. Jej skład jest zbliżony do ludzkiego sebum. Wosk pszczeli to taka wisienka na torcie. Bogaty w kwasy tłuszczowe, kwas palmitynowy, flawonoidy, skwalen, karotenoidy. Chroni skórę przed utratą wody, natłuszcza, wykazuje działanie przeciwzapalne, a także chroni przed drobnoustrojami.

 

Czy CynkoKrem® może stosować cała rodzina?

Produkty CynkoKrem® zostały dokładnie przebadane. Podczas testów u żadnego dziecka nie wykazano działań niepożądanych. Ponadto u 86% badanych, stwierdzono poprawę stanu skóry. Osobiście testowałam CynkoKrem® i jestem bardzo zadowolona z efektów. To bardzo delikatne, a zarazem skuteczne produkty, które sprawdzą się zarówno u niemowlaka, nastolatka czy też osoby starszej. Tak więc odpowiadając na pytanie. Jak najbardziej, CynkoKrem® nadaje się do stosowania dla całej rodziny.

 

Za co Pani najbardziej ceni CynkoKrem®?

Za wszechstronność działania! Mogę posmarować odparzoną skórę dziecka, a po chwili przestaje marudzić, że coś szczypie czy piecze. Dla mnie jako mamy to ogromna zaleta produktu. W tym przypadku świetnie sprawdza się CynkoKrem® GO. Ja stosuje na noc klasyczny gęsty CynkoKrem®, na pojedyncze zmiany trądzikowe, które rano są złagodzone i zdecydowanie mniejsze, a skóra wokół nie jest wysuszona! CynkoKrem® świetnie sprawdza się też, u starszej osoby z nietrzymaniem moczu – przynosi ulgę podrażnionej skórze.

 

Dlaczego poleciłaby Pani CynkoKrem® swoim pacjentkom?

Właśnie dlatego, że jest to produkt o dobrym składzie i udowodnionym, sprawdzonym działaniu. Nigdy nie polecam pacjentom, produktów, których sama nie przetestuję lub produktów które mogą budzić moje zastrzeżenia czy obawy. W przypadku CynkoKremu® mam pewność, że produkt który polecam, spełnia swoje zadanie. Ogromnym plusem jest możliwość stosowania go na skóry wrażliwe a nawet alergiczne czy objęte atopią.